Ritam života je sve brži, aktivna dob produljena pa su i zahtjevi za bržim oporavkom povećani. To je utjecalo i na povećanje broja pacijenata koji se sve ranije odlučuju za operacijsko liječenje ugradnje umjetnog kuka.
Endoproteze kuka
Povijest i moderni tipovi umjetnih kukova
Zahvaljujući tehnološkom napretku i inovativnim tehnikama rezultati nakon ugradnje totalne endoproteze kuka postali su trajniji, a proteze stabilnije.
Povijest ugradnje endoproteze kuka
1940. godine te tijekom II. svjetskog rata popularizirana je procedura resekcije glave bedrene kosti kod bolesnika s tuberkulozom ili infekcijom kuka, a ta procedura – Girdlestone, nazvana po svome autoru, se koristi i danas u određenim, rijetkim situacijama.
Poslijeratno razdoblje dovodi do razvoja femoralne komponente, poznata endoproteza koja se i danas u modificiranom obliku koristi je Moore proteza, nazvana po jednom od svojih autora, Austin Mooreu, a imala je karakterističnu veliku glavu i ravni stem i koristila se kao parcijalna zamjena kuka kod prijeloma vrata bedrene kosti. Zbog solidnih rezultata postala je vrlo popularna i dostupna široj populaciji, a u određenim slučajevima ugrađuje se i u današnje vrijeme.
Krajem pedesetih godina Charnley istražuje opcije za acetabularnu komponentu te su prve varijante od Teflona, no nakon neuspjeha prelazi na polietilensku komponentu koju fiksira Polimetilmetakrilatom – danas poznatim koštanim cementom. Nakon uspješnih dugoročnih rezultata prof. Charnleya započinje nova era razvoja endoprotetike kuka koja je u današnje vrijeme dovedena blizu savršenstva.
Moderni tipovi endoproteze kuka
U današnje vrijeme proteze mogu biti napravljene od nehrđajučeg čelika, titanskih legura, legura drugih metala, aluminija, cirkona te njihovih kombinacija, keramike i polietilena različitog tipa. Također njihova površina može biti obrađena na različite načine ili presvučena specifičnim slojem hidroksiapatita. Sve te varijante i kombinacije imaju za svrhu bolju fiksaciju za kost u svrhu stabilnosti i trajnosti proteze.
Cementna i bescementna tehnika ugradnje endoproteze kuka
Naime, često se misli da je bescementno ugrađena endoproteza kuka bolja varijanta od cementne što je pogrešno s obzirom da u znanstvenoj literaturi nalazimo podatke koji navode da su razlike vrlo male, čak u nekim radovima cementne proteze imaju i blagu prednost.
Cementne endoproteze popularnije su u skandinavskim zemljama dok su bescementne endoproteze dominantne u Sjedinjenim Američkim Državama, u europskim zemljama zastupljena su oba tipa endoproteze. Bescementna ugradnja skraćuje ukupno vrijeme operacijskog zahvata za vrijeme koliko je potrebno da cement očvrsne što je jedan od razloga njene popularnosti. Obje metode fiksacije imaju izvrsne dugoročne rezultate stoga pacijente ne bi trebalo brinuti kojom tehnikom je endoproteza ugrađena.