Zoran Aleksijević, dr. med., specijalist ortopedije i traumatologije, timu Specijalne bolnice dr. Nemec pridružio se 2023. godine nakon obnašanja dužnosti voditelja Službe za kirurške djelatnosti i pomoćnika za kvalitetu ravnateljstva u Općoj bolnici Vukovar.
Tijekom 1991. radio je kao traumatolog u Ratnoj bolnici Vukovar, a za vrijeme progonstva bio je zaposlen u zagrebačkoj KB Dubrava, tadašnjoj Novoj bolnici. Nakon mirne reintegracije Podunavlja, 1997. godine vraća se u Opću bolnicu Vukovar, da bi nakon tamošnjeg dugogodišnjeg rada karijeru nastavio u Klinici za ortopediju Lovran.
Dr. Zoran Aleksijević u Specijalnoj bolnici dr. Nemec posvećen je liječenju ozljeda i bolesti lokomotornog sustava, a područje užeg interesa uključuje liječenje deformiteta, bolesti te ozljeda šake i lakta.
Inače, Specijalna bolnica dr. Nemec slavi dvadeset godina uspješnog zdravstvenog rada kao prva privatna specijalna bolnica za ortopediju, primarno se posvetivši liječenju ozljeda i bolesti lokomotornog sustava, uz dodatne usluge poput radioloških pretraga magnetskom rezonancom te fizikalne terapije.
Bolnica je sama po sebi postala sinonim za visok standard zdravstvenih usluga, na području ortopedske kirurgije. U SB Nemec liječili su se brojni hrvatski sportaši i poznate osobe kako bi se što prije vratili na sportske terene odnosno na glazbenu ili kazališnu pozornicu i male ili velike ekrane. Tijekom dva desetljeća, SB dr. Nemec okupio je snažan ortopedski tim u regiji, a jedan od članova liječničkog tima je i doktor Aleksijević.
Znamo da je Vaše ime nadaleko prepoznato u svijetu ortopedije, pogotovo na području kirurgije. Osim što ste poznati kao čuveni ratni doktor, pacijenti Vam se i danas svakodnevno obraćaju za liječenje brojnih ortopedskih tegoba. Možete li nam za početak reći koje je vaše područje rada?
– S obzirom na to da sam se specijalizirao za područje ortopedije i traumatologije, bavim se liječenjem čitave ortopedske problematike i traumatologije lokomotornog sustava. Svakodnevno liječim pacijente s različitim bolestima i deformitetima koje utječu na osjećaj pokretljivosti te aktivan život.
Nakon rada u Općoj bolnici Vukovar prije, tijekom i poslije rata, svoju karijeru nastavili ste na području Kvarnera i Istre, gdje sada djelujete u Specijalnoj bolnici dr. Nemec. Je li Vam to bila velika promjena s obzirom na Vašu povijest i povezanost s Vukovarom?
– Bez obzira što su Istra i Kvarner na krajnje zapadnoj, a Vukovar na krajnje istočnoj točki naše zemlje, ova regija nije mi strana. Naime, u godinama progonstva, dok se nisam mogao vratiti u Vukovar, dio vremena proveo sam i u Klinici za ortopediju u Lovranu, gdje sam surađivao i s prof. dr. Borisom Nemecom, osnivačem Specijalne bolnice dr. Nemec u kojoj sada djelujem i primam pacijente.
Na području ortopedije prepoznati ste i kao vrhunski kirurg. Kakve operacijske zahvate provodite u Specijalnoj bolnici dr. Nemec?
– Pacijenti mi se mogu javiti za provođenje mnogobrojnih ortopedskih operacijskih zahvata, za razne traumatološke operacije kao i za indiciranje postoji li potreba za operacijom i naravno – za izradu adekvatnog plana liječenja. Općenito, svi specijalisti u našoj bolnici vrhunski su stručnjaci s bogatim iskustvom u operacijskom liječenju raznovrsnih ortopedskih tegoba. To je i razumljivo budući da smo bili prva hrvatska privatna ortopedska bolnica.
Vaša područja užeg interesa uključuju ortopedsko liječenje deformiteta, bolesti i ozljeda šaka i lakta. Možete li reći nešto više o tome za naše čitatelje?
– Volio bih na početku istaknuti da sam kroz svoj dugogodišnji rad, još od svojih početaka u vukovarskoj bolnici, stekao bogato iskustvo cjelokupne ortopedske kazuistike, kao i traumatološkog kirurškog liječenja lokomotornog sustava. Osim liječenja šake i lakta koje ste naveli, spomenuo bih da moja uža područja interesa uključuju i operacije kukova i koljena.
Specijalna bolnica dr. Nemec ove godine slavi 20. obljetnicu. Kako je biti član tima prve privatne ortopedske bolnice? Koje su ključne prednosti liječenja upravo u toj bolnici?
– Meni je posebno zadovoljstvo i čast biti dio tima Specijalne bolnice dr. Nemec koju je kroz godine gradio sam prof. dr. Boris Nemec. Svakako bih za sve naše trenutne, kao i buduće pacijente, istaknuo da našu bolnicu odlikuje kvalitetna organizacija rada u kojoj pacijent može promptno biti obrađen klinički i radiološki, obaviti MR pretrage te brzo uspostaviti dijagnozu kako bismo utvrdili najbolji način liječenja. I to sve na jednom mjestu.
Ne možemo preskočiti vašu ulogu u vukovarskoj bolnici tijekom rata. Sami ste rekli da je Ratna bolnica Vukovar jedna od najhumanijih priča Domovinskog rata, kao i da su vam vijest o padu grada šapnuli za vrijeme operacije. U to vrijeme bili ste traumatolog sa svega šest mjeseci specijalističkog staža. Možete li nam ispričati kako ste liječili pacijente u takvim uvjetima, kako je bio organiziran rad bolnice te zašto mislite da je Opća bolnica Vukovar humanitarna priča rata?
– Kao mlad liječnik, tada sam bio jedini specijalist ortopedije i traumatologije izložen kazuistici za koju nisam bio educiran tijekom medicinskog školovanja – radi se naravno o ratnim ozljedama. Bez obzira na neadekvatne uvjete koji uključuju rad u podrumskim prostorijama, nedostatak osoblja, operacijske opreme i implantata, rad bez struje, antibiotika, krvnih pripravaka, uz hladnoću, minimalan odmor i skromnu prehranu, iz dana u dan sam davao cijeloga sebe u spašavanju života. Liječio sam ekstremitete branitelja, civila i djece koji su ranjeni pristizali u bolnicu. Na koncu, liječenje se, na moje golemo zadovoljstvo i sreću, pokazalo uspješnim bez obzira na sve te ratne uvjete. Zbog toga mi je toplo oko srca kada se prisjetim tih vremena ili se susretnem sa svojim pacijentima i ranjenicima koje sam liječio u vrijeme rata.
Možete li s nama podijeliti neke slučajeve uspješnog liječenja? Što vas najviše motivira u vašem liječničkom radu?
– Svaki kirurški zahvat je izazov i slučaj za pamćenje. I meni kao liječniku, ali i pacijentu. Međutim, svaki put kad se sjetim kako sam uspješno liječio epidemiju plinovite gangrene u vukovarskoj ratnoj bolnici u onim nemogućim uvjetima, znam da je i najteže slučajeve moguće uspješno izliječiti. Moje vlastito iskustvo, entuzijazam, ljubav prema liječničkom pozivu te razgovor s pacijentima koji svakodnevno sa mnom kontaktiraju za različite medicinske savjete, motiviraju me da snažno nastavim i dalje.
Izvor: https://www.tportal.hr