Uz liječenje ozljeda, deformiteta i bolesti lokomotornog sustava, SB dr. Nemec pruža i dodatne usluge poput radioloških pretraga magnetskom rezonancom na uređaju snage 3 Tesla. O razvoju bolnice i hrvatskoj ortopediji razgovarali smo s poznatim liječnicima Bolnice: doktorima Perkovićem, Anićem i Širolom.
Kada razmišljamo o liječenju zglobova, prijeloma te općenito ortopedskoj kirurgiji, jedno od prvih imena koje nam dolazi na pamet je Specijalna bolnica dr. Nemec iz Matulja koja već 20 godina uspješno liječi brojne ortopedske pacijente. Osnovana 2004. godine kao prva privatna specijalna bolnica za ortopediju, SB Dr. Nemec danas je vrhunska ustanova posvećena liječenju i dijagnostici lokomotornog sustava primjenom najsuvremenijih pristupa i operativnih tehnika za brzu i učinkovitu rehabilitaciju te oporavak pokreta.
Zahvaljujući individualnom pristupu svakom pacijentu, liječnici i osoblje Bolnice svakodnevno pomažu pacijentima nositi se s emocijama koje prethode ortopedskoj operaciji upoznavajući ih sa svim fazama liječenja, čime provođenje zahvata postaje lakše, a postoperativna njega kvalitetnija. Tako su se u SB Dr. Nemec tijekom dvadeset godina liječili brojni pacijenti, uključujući i sportaše i mnoge poznate osobe koji su prepoznali Specijalnu bolnicu dr. Nemec kao pouzdano i sigurno mjesto za liječenje ortopedskih ozljeda i bolesti.
Danas, Specijalna bolnica dr. Nemec okuplja regionalno snažan ortopedski tim. Svaki liječnik ima užu specijalizaciju za liječenje pojedinih zglobova u tijelu te kroz kontinuirano usavršavanje i edukaciju pacijentima pružaju cjelovita ortopedska liječenja. Tako u ortopedskom timu od 8 ortopeda užu specijalizaciju liječenje stopala i gležnja ima dr. sc. Domagoj Perković, dr.med.; liječenje koljena i ramena provodi Tomislav Anić, dr.med.; a svih donjih ekstremiteta od stopala do kuka Luka Širola, dr.med.
Mlada struka kirurgije stopala i gležnja
Stopalo je složene strukture, a tek razvojem moderne medicine i dijagnostike možemo razumjeti uzroke i mehanizme nastanka različitih tegoba s kojima se pacijenti susreću. Specijalist za liječenje stopala i gležnja Domagoj Perković, dr. med., specijalist ortoped navodi kako se dosta operacijskih tehnika i postupaka razvilo tek u posljednjih dvadesetak godina.
„I danas često čujem u ambulanti kako pacijenti misle da se stopalo ne treba operirati. Uzrok tome su što stariji načini liječenja te operacijske tehnike nisu bile adekvatne. Danas u operiranju stopala i gležnja primjenjujemo različite implantate, titanske pločice, vijke i posebne konce koji se fiksiraju u kosti za kiruršku korekciju deformiteta ili ozljeda. Bez takvog sofisticiranog materijala, ne bi mogli izvoditi ovako zahtjevne operacije“, objašnjava dr. Perković.
Dr. Perković bavi se cjelovitom problematikom stopala gležnja, gdje najčešće liječi dijagnoze poput deformiteta hallux valgusa (čuklja), ozljede Ahilove tetive, distorzija i uganuća gležnja, pa čak i kompleksne deformitete poput progresivnih spuštenih stopala, kavus deformiteta te stanja nakon traume. Kirurška područja interesa uključuju prednje i stražnje artroskopije te artroskopske stabilizacije gležnja, rekonstrukcije ligamenata, postupke na zglobnoj hrskavici te korektivne operacije deformiteta.
“Najviše me zanimaju kompleksni deformiteti. Takve operacije zahtijevaju velik trud i posvećenost, a često je potrebno planirati i dvije operacije kako bi se obuhvatile sve strukture koje treba ispraviti. Stopalo je kompleksan spoj kostiju i zglobova, zbog čega zahtijevaju strpljenje tijekom liječenja. Ipak, uvijek se isplati jer se nakon rehabilitacije pacijentima vraća pokret bez boli, a mnogi od njih tu istu bol tolerirali su godinama“, navodi dr. Perković.
Koljena i ramena ne liječe samo sportaši
Brojni pacijenti, pogotovo sportaši, često su izloženi različitim ozljedama i tegobama na području koljena i ramena. Koljeno je najveći i najsloženiji zglob u tijelu koji se sastoji od tri kosti. S druge strane, rame je najpokretljiviji zglob u tijelu. Njegova struktura čini ga vrlo pokretnim, ali i nestabilnim zglobom.
Tomislav Anić, dr. med., specijalist ortoped djeluje u sklopu SB Dr. Nemec već 17 godina, a upravo je uže specijaliziran u području kirurgije koljena i ramena s posebnim naglaskom na artroskopije ligamenata i tetiva te ugradnju endoproteza koljena. Svoju ekspertizu usavršavao je kroz međunarodne edukacije, masterclassove te radno iskustvo, a veliku pažnju posvećuje informiranju i praćenju svakog individualnog pacijenta od prvog pregleda do potpune rehabilitacije.
“Bez obzira na razinu kompleksnosti operacije, svakom pacijentu pristupamo maksimalno individualno kako bi se umanjio strah koje kirurgija lokomotornog sustava prirodno izaziva. Nakon temeljitog pregleda i dijagnostike koja rezultira indikacijom operacijskog zahvata, inzistiramo da je pacijent transparentno upoznat sa svim detaljima liječenja. Važno je da se iz ambulante izađe s potpunim razumijevanjem svojeg stanja i plana liječenja, kao i da sam dostupan za sva daljnja pitanja dok se pacijent priprema za zahvat. Sve to pomaže u smanjenu anksioznosti te pospješuje rezultate liječenja, a osobno vjerujem da se svaka sekunda truda u tom cilju isplati“, govori nam dr. Anić.
Dr. Anić u SB Dr. Nemec kirurški provodi zahvate stabilizacije ramena, rekonstrukcije rotatorne manžete te ugradnju endoproteza ramena. Što se tiče koljena, provodi zahvate korektivnih osteotomija, artroskopske zahvate, stabilizaciju patele te također ugradnju endoproteza. Unatoč tome što se koljeno i rame pretežito asociraju s ozljedama u sportu, s tegobama ramena i koljena mogu se podjednako susresti i stariji zbog degenerativnih promjena i bolesti.
“Ako se bol i tegobe ne mogu liječiti konzervativnim putem, indicira se operacija. Kod uznapredovale artroze koljena, dolazi do gotovo potpunog oštećenja hrskavice svih dijelova koljena zbog kojih je potrebno ugraditi endoproteze. Time bol nestaje, a pacijent vraća punu pokretljivost koljena. Slično je i s ramenom: operacija ugradnje endoproteze ramena indicira se kod uznapredovale artroze, osteonekroze, artopatije te kod starijih pacijenata s kompleksnim frakturama. Nakon zahvata, rame vraća svoju bezbolnu funkciju s povećanim opsegom pokreta“, pojašnjava dr. Anić.
Ni danas ne znamo uzroke artroze kuka
Bez obzira na napredak medicine, većina artroza kuka i danas je primarna, što znači da nije poznat razlog njezinog nastanka. Sekundarne artroze nastaju definiranim poremećajima, najčešće kao posljedica nedovoljne razvijenosti kuka (displazija) ili nakon traume zgloba (prijelomi, iščašenja kuka). U takvim slučajevima se indicira ugradnja totalne endoproteze kuka koja se često u žargonu naziva zamjenom kuka ili ugradnjom umjetnog kuka.
Luka Širola, dr. med., specijalist ortoped kao član tima Specijalne bolnice dr. Nemec donosi višegodišnje iskustvo u području kirurgije donjih ekstremiteta, uključujući kuk, koljeno, gležanj i stopalo. Njegova područja interesa uključuju endoproteze kuka i koljena, revizijske operacije ranijih ugradnja endoproteza, tetivne i ligamentarne rekonstrukcije koljena i gležnja, korektivne osteotomije oko koljena i oko gležnja, artroskopske zahvate na koljenu i gležnju, rekonstruktivne zahvate prednjeg, srednjeg i stražnjeg dijela stopala te ugradnju totalne endoproteza gležnja.
Dr. Širola navodi kako je tim SB. Dr. Nemec tijekom 20 godina svjedočio i velikom medicinskom napretku u tehnikama ugradnje endoproteza kukova: “U posljednja dva desetljeća napredovali smo od rudimentarnih tehnika do minimalno invazivnih metoda. Zahvaljujući tehnološkom napretku i inovativnim tehnikama ugradnje totalnih endoproteza kuka postale su trajnije, a proteze stabilnije. Tijekom samog zahvata, upotrebljavamo najbolju tehniku u skladu s individualnim pristupom svakom pacijentu kako bi očuvali meko tkivo i kosti. Svjedočimo i bržem oporavku nakon operacije, što je zahtjev današnjice uzrokovane ubrzanim ritmom života, kao i produljenjem aktivne životne dobi.“
“U SB Dr. Nemec pretežito se bavim operacijama stopala i kuka. Inače, u cijeloj Bolnici provodimo 1000 operacija godišnje, gdje zahvate izvodimo u tri moderne operacijske sale s najvišim stupnjem sterilnosti. Nedavno smo osuvremenili i svoju fizikalnu terapiju u novoizgrađenom dijelu, pružajući pacijentima kvalitetniju uslugu u vidu konzervativnog liječenja, kao i tijekom postoperacijskog oporavka“, zaključuje dr. Širola.
Dr. Širola stručno se usavršavao u Sloveniji, Austriji, Španjolskoj, Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj, Slovačkoj, Švedskoj, Grčkoj, Portugalu i Libanonu. U više navrata sudjelovao je na specijaliziranim kongresima u zemlji i inozemstvu. Ujedno je i predavač na nekoliko stručnih i znanstvenih skupova na nacionalnoj i međunarodnoj razini te autor i koautor nekoliko znanstvenih radova na području liječenja kuka, koljena i stopala. Ujedno je i dio liječničkog tima Hrvatskog nogometnog kluba Rijeka.
Izvor: https://www.novilist.hr