De Quervain tenosinovitis je jedan od češćih uzroka boli u području ručnog zgloba i šake. Bolest je dobila naziv po švicarskom kirurgu Fritzu de Quervainu koji je 1895. godine prvi opisao 5 pacijenata s tipičnim bolovima i otokom u području ručnog zgloba. Radi se o uklještenju tetiva dva mišića ( abduktor pollicis longus i ekstenzor pollicis brevis ) koji prolaze kroz tzv. prvi ekstenzorni dorzalni kompartment (odjeljak) ručnog zgloba.
De Quervainova bolest
Tetive su poprečnim ligamentom ( ekstenzorni retinakulum ) čvrsto stisnute u kanalima uz kost. Bolest nastaje kada zbog jednokratne ili višekratne traume dođe do otoka tetiva i nesrazmjera između njihove debljine i širine kanala što onemogućava normalni klizni put. Razvije se bolni upalni fenomen. Pokreti palcem i ručnim zglobom postaju bolni, a na mjestu prolaska tetiva uz kost se pojavljuje otok, a ponekad crvenilo i toplina. Dijagnoza se postavlja nakon uzete anamneze i jednostavnog kliničkog pregleda. Uobičajeno nije potrebno učiniti rtg snimku ručnog zgloba.
Liječenje
Najčešći simptomi kod bolesti ručnog zgloba i šake su bol, otok, ograničenost opsega pokreta ( tzv. kontrakture ), škljocanje i preskoci, utrnulost, gubitak snage. Pojava tih simptoma zahtjeva našu pažnju i posjet liječniku. On će se uzeti anamnezu, obaviti , detaljan klinički pregled te pacijenta uputiti na potrebne laboratorijske i/ili dijagnostičke pretrage (rtg, CT, MR, ultrazvuk, EMNG). Nakon postavljanja dijagnoze preporučiti će se potrebno liječenje.
Ukoliko tegobe i dalje perzistiraju provodi se operacijsko liječenje. Operacija se izvodi u lokalnoj ili regionalnoj anesteziji kao zahvat u dnevnoj bolnici. Kirurg manjim kožnim rezom pristupi na dorzalni dio prvog ekstenzornog kompartmenta i uzdužno u dužini oko 2 cm prereže tzv. retinakulum odnosno poprečni ligament koji tetive drži u kanalima. Potrebno je prikazati sve tetive u kanalu uzimajući u obzir i moguće anatomske varijante.
Nakon šivanja kože postavi se mekani zavoj. Pacijent odmah može započeti s kretnjama u ručnom zglobu koliko bolnost dopušta. Nakon vađenja šavova ( obično nakon 10 dana ) može započeti s normalni aktivnostima. Obavljanje težih fizičkih poslove se dozvoljava nakon 4 do 6 tjedana.